Ticari Taksi Plakasına İlgi Azalıyor

Ticari taksi plakası yatırımına ilgi gittikçe azalıyor ve yatırım aracı olmaktan çıkıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) kararı doğrultusunda, taksi plakası sahibi olmak isteyenler de “şoförlük mesleğini geçim kaynağı seçmesi ve kesintisiz icra etmesi” şartı aranması, özelikle doktor ve futbolcular tarafından yatırım aracı olarak tercih edilen plakanın değer kaybetmesine sebep oldu. Kararla, başka bir mesleğe sahip olanların taksi plakası satın almaması için ruhsat verilirken plakayı alacak kişiden, vergi dairesinden “başka bir işte çalışmadığına” dair belge istendi.

Ticari Taksi plakası fiyatlarını düşüren karar

Sabit kira getirisi olması dolayısıyla hem güvenli hem de değer sağlayan bir yatırım aracı olarak tercih edilen taksi plakası, en çok hekim, futbolcu, sanatçı, kuyumcu ve gurbetçiler gibi taksicilikle alakası bulunmayan vatandaşlarca tercih ediliyordu. Değeri 2016’te yaklaşık % 18 artış gösteren ve aynı sene sonunda da 1 milyon 600 bin liraya varan satış rakamı ile taksi plakası, yatırımcısının yüzünü güldürdü. Kararla meslek dışından kimselerce alınamayan taksi plakası, 2017 Aralık’ta da aynı fiyatta kalarak yatırımcısını üzdü.

Kimse Taksi Plakası Almak İstemiyor

Taksi plakası alım satımı yapan Gürsoy Atlı, geçmişte ticari taksi plakası babadan oğula geçen bir yatırım aracı olduğunu söyleyerek, İstanbul’un şehir olarak markalaştığını ve bunun taksi plakalarına da yansıdığını belirtti. Atlı, taksi plakasında ki aşırı değerlenmenin, yatırımcıların dikkatini çektiğini söyleyerek, “Öyle ki İstanbul’da 3 milyon lira verip daire alan kişi, taksi plakası kadar gelir elde edemedi. Bunu gören yatırımcılar, taksi plakasına ilgi gösterdi. Özellikle futbolcu, hekim ve sanatçı gibi esasında taksicilik yapmayan çok sayıda şahıs, taksi plakası aldı. Alakanın artmasıyla da plaka ücretleri sürekli yükseldi” diye konuştu. Şu anda plaka fiyatlarının 1 yıl öncesiyle aynı olduğunu aktaran Atlı, plakanın, artık yatırım aracı olma konusunda sona geldiğini düşündüğünü kaydetti.

Önceleri, taksi plakalarının çok rahat biçim de alınıp satılabildiğini vurgulayan Atlı, şöyle söyledi:

“Ancak, UKOME’nin kararıyla plaka ücretleri yerinde saydı. Kimse almak istemiyor. Geçmişte sporcusu da sanatçısı da doktoru da bir yatırım olsun diye alıyordu. Piyasası canlıydı ancak şimdi bunların önü kesilince öyle kalakaldı. bazı sıkıntılar da var. İSPARK, bir firmayla 15 yıllığına anlaşarak, taksileri bir merkezde toplayacağı bir projeye imza attı. Taksi duraklarının işletilmesi için projeler var. Ticari taksiler de kredi kartı kullanılmasına yönelik çalışmalar var. Şehir, çok büyüdü. Bu sebepten Büyükşehir Belediyesinin yeni plaka verebilmesi söz konusu. Bütün bunlar, piyasada endişeye yol açtı. Bu yüzden kimse plaka almaya yanaşmıyor. Bu sebep ile plaka fiyatlarının daha da düşeceğini düşünmekteyim.