Mersin’de 3 Noktaya Ekspres Taksi Durağı

Mersin Ekspres Taksi Durakları yapıldı, alakalı durak yerlerine yolcu T serisinden plakaların istemeleri halinde, bu duraklarda bekleme yaparak yolcu alıp çıkabileceklerdir. Mersin Büyükşehir Belediyesi Resmi Facebook sayfasından paylaşılan bilgilendirmede şu ifadelere yer verildi. 5/02/2017 tarih ve 2017/69 sayılı UKOME Genel Kurul Kararı ve 14/04/2017 tarih ve 423 sayılı Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin kararı ile Ekspres Taksi Durak kararı alınmıştır. Bu istikamette Mersin Şehir Hastanesi A ve D kapıları ile Mersin Şehirler Arası Otogarı (MEŞOT) olmak üzere 3 adet ekspres taksi durağı konulması planlanmıştır.

Mersin Ekspres Taksi Durakları

Mersin merkez ilçelerinde ( Akdeniz, Toroslar, Mezitli ve Yenişehir) çalışan T serisinden bütün plakaların kullanımı için amaçlanmıştır. İlgili durak yerlerine yolcu getiren T serisinden plakaların istemeleri halinde, bu duraklarda bekleme yaparak yolcu alıp çıkabileceklerdir. Bu duraklar herhangi bir T serisinden plakaya ait olmayıp tüm taksicilerin yararlanabileceği yerlerdir. Ekspres duraklar, plaka tanıma sistemi ile kontrol edilecek olup Mersin Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı. Ticari Plakalar Şube Müdürlüğü’nden plakalara ücret yükletilerek durak girişinde otomatik olarak plakadan ücret düşülecek aracın fotoğrafı çekilecek ve araç sahibine SMS ile bakiyesi gönderilecektir.

Geçiş ücreti 17/01/2018 tarih ve sayılı 2018/57 UKOME Genel Kurul Kararı ile 1,50 TL olarak belirlenmiştir. Bu uygulamayla yıllardır çalışma düzeni olmayan, kuralsızlığın kaide haline getirildiği Mersinimizde, taksi duraklarındaki rantların ve tekelleşmenin önüne geçilerek. Taksici esnafımızın ve yurttaşlarımızın daha iyi hizmet almaları amaçlanmaktadır. Halkımızın alakalı yerlerde Express Durak haricinde duran ticari taksilere binmemelerini rica ederiz. 12/02/2018 Pazartesi günü faaliyete geçecek olan duraklarımızın taksici esnafımıza ve halkımıza hayırlı olmasını dileriz.