KOSGEB desteğiyle Amasya taksi durağını açtı

Amasya da 38 yaşındaki ev kadını Nurten Karalı, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığından (KOSGEB) almış olduğu bağış desteği ile taksi durağı açtı, “hayal” diyen kocası dahil 10 kişiye iş sağladı. Evli ve 2 çocuk annesi Nurten Karalı, Amasya da taksi durağı açma hayaliyle KOSGEB’in girişimcilik eğitimine. Belgesine kavuştuktan sonra KOSGEB’e başvuran Karalı, 50 bin lira hibe desteğiyle Amasya merkez taksi durağını açtı.

Taksi durağının ve taksilerin temizliği, şoförlerinin kılık kıyafetleri ile tek tek alakadar olan Karalı, hayalini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyor. Taksi durağında 2’si hanım 10 kişiye iş veren Karalı, erkek mesleği olarak bilenen taksiciliğin hanım patronu olarak dikkat çekiyor. Karalı yapmış olduğu açıklamada, taksi durağı kurma fikrini başlangıçta eşinin bile hayal olarak gördüğünü belirtti.

Amasya Taksi Durağını kurduktan sonra eşine de şoför olarak iş verdiğini anlatan Karalı, şu açıklamalar da bulundu:

“Amasya minik bir şehir olduğu için taksi kültürü pek gelişmemişti ve bendeniz bu alanda bir eksiklik hissettim. Kadınlar da taksiye binmeye çekiniyordu ve endişeleri vardı. Bir bayan taksi durağı sahibi olursa bu tereddütlerinin ortadan kalkacağını düşündüm ve karar verdim. KOSGEB desteğiyle bu durağı açtım”

MÜŞTERİLERİNİN YÜZDE 90’I KADIN

Bayan müşterilerin, patronu kadın olan ve iki bayan sürücü bulunan bir taksi durağını daha çok tercih ettiklerini dile getiren Karalı, şu ifadeleri kullandı: “İşlerimin bu kadar güzel olacağını hiç beklemiyordum açıkçası ancak şu an işlerim çok güzel. Müşterilerimize cevap vermekte zorlanıyoruz. Bu iş çoğunlukla erkek mesleği olarak biliniyor ancak bendeniz çok zorlanmadım. Bence bir işin kadını, erkeği olmuyor. Kadınlardan çok güzel tepkiler alıyorum. Para kazanmaya ve para kazandırmaya başladım. Bu çok güzel bir duygu. Kesinlikle her kadın kendi işini yapmalı ve tüm bayanların, yapacakları işi çok güzel yapacaklarına inanıyorum. Bendeniz bu işi yapmak için yola çıktığımda tüm herkes bana ‘hayal kuruyorsun’ dedi. Fakat KOSGEB bana cesaret verdi. KOSGEB ile yola çıkarsam başaracağımı düşündüm. Evet ben bu işe hayal kurarak başladım fakat hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz çok zor değil”

Karalı’nın taksi durağını açmak için KOSGEB’e başvuruya geldiğinde kurum elemanları olarak şaşırdıklarını anlatan Kukuş, şunları kaydetti:

“Bir bayan girişimcinin taksi durağı açmasına başlangıçta şaşırdık daha sonra sevindik. Bu işletmenin kurulmasından sonra şunu anladık; hanım girişimcilerin istediklerinde başaramayacakları hiç bir şey yok. Ben hayalleri olan ev hanımlarına KOSGEB’e başvurarak hayallerini gerçekleştirme önerisinde bulunuyorum. Nurten hanım bunu başardı ve Amasya’da misal bir işletmeci olarak gösteriliyor”