Antalya Muratpaşa da Taksi Durağı İsyanda

Antalya Muratpaşa da yaklaşık 10 yıldır taksi durağı kulübesi olmadığı için bir apartmanın alt katında ki dükkânı aylık 700 lira kira ödeyerek kullanan ALO taksi çalışanları, yetkilere seslenerek, yardım talebinde bulundu. Taksici esnafı, “Çok değil, 3-4 metrekare yer istiyoruz” diye konuştu.

Antalya da yıllardır durak ve kulübesi olmayan ve kira ödeyerek ayakta durmaya çalışan tek taksi durağı unvanına sahip ALO Taksi çalışanları, kendileri gibi bundan sonra kendilerine yardım edilmesini istedi. Varlık Mahallesi sınırlarında Hızır Reis caddesi üzerinde bir binanın altında bulunan Alo Taksi durağının taksicileri Barbaros taksi durağı ile ayrılmalarının arkasından durak yeri sorunu yaşıyor. Taksi durağı olarak kullandıkları dükkân için ayda 700 tl kira ödeyen taksiciler belediyelerden ve Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Ali Alkan’dan durak yeri istedi. Yıllardır bu sorunu yaşadıklarını söyleyen Durak Başkanı Melih Bilgin, Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı UKOME’ye 4 defa dilekçe verdiklerini fakat bir yanıt alamadıklarını belirtirken, diğer taksi duraklarına kaldırım üzerinde bile yer sağlanmasına karşın kendilerine durak yeri gösterilmediğini öne sürdü.

VERİLEN SÖZLER UNUTULDU

Kendilerine yer gösterilmediğini ve dükkâna aylık 700 lira kira ödediklerini belirten Durak başkanı Melih Bilgin, yaklaşan oda seçimleri öncesinde Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Ali Alkan’ın durak sözünü tutmasını beklediklerini söyledi. Bilgin, diğer yandan daha önce yıkılan durak yeri için Muratpaşa Belediyesi’nin aidat borcu çıkardığını da öne sürdü. Başkan Alkan ise, Muratpaşa Belediyesi’nin yer göstermesini beklediklerini söyledi.

BAŞKAN TÜREL’E SESLENDİLER

Bilgin, “Antalya da Fulda taksi durağı ile bizim durağımız yok. Fulda’nın yerine otopark yapıldığı için şimdilik durakları yok. 10 senedir buraya kira ödüyoruz. Barbaros taksi ile ayrıldığımızda kulübe sözü verdiler ancak bu sözü yerine getirmediler. Bir şeyler yapılacaksa adaletli olmalıdır. Büyükşehir Belediyesine gittik görüştük. Bugün yarın bugün yarın diye bizi oyaladılar. Bu konu da, başkanımız Menderes Türel’den yardım bekliyoruz. Artık dayanacak gücümüz kalmadı. Bugün Ankara da ki taksi duraklarında tuvalet ve duş yeri bile var. Bizim 3 bekleme yerimiz var 10 taksi ile çalışıyoruz. Daha önce Varlık Pazar yerinde bize yer gösterildi ancak arazi şahısa aitti. Şahıs buna izin vermedi. Pazar bizim için kör nokta niteliği taşıyor. Taksinin görülmesi gerek ki para kazansın. 3 metrekare, 4 metrekare de olsun minik bir durağımız olsa yeter.” dedi.

TAKSİCİ ESNAFINA ŞOK FATURA

Muratpaşa Belediyesi ile de problemleri olduğunu söyleyen Bilgin, belediyenin bulunmayan yıkılan durak için aidat borcu çıkarmaya sürüyor öne sürdü. Bilgin bu konu da şunları söyledi: “2012 senesinde Pazar durağında yerimiz vardı. Muratpaşa Belediyesi kayıtlarında da durak görülüyordu. 2014 yılında kullanılmadığı için yıkıldı ancak halihazırda bizden aidat isteniyor. Yıkılana kadar Bin 80 tl aidat ödedik. 2 bin küsür borç çıkardılar. Hala da bu para alacak gösteriliyor. Dilekçe yazdık neticesini bekliyoruz”

MURATPAŞA BELEDİYESİ YER GÖSTERMİYOR

Yaşanan sıkıntı ile alakalı açıklamada bulunan Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Ali Alkan, Antalya’da yalnızca iki taksi durağının yer sorunu olduğunu, Fulya taksinin otopark inşaatı nedeniyle durağının kaldırıldığını Alo taksinin ise durak sorununun kurumlarla ilişkili olduğunun altını çizdi. Alkan bu konu da şunları söyledi: “Fulya taksi durağı inşaat nedeniyle kalktı fakat inşaat bitince yerine konulacak. ALO taksinin durumu biraz sıkıntılı, onlara dükkân kiraladık. Pazar yerinde yer bulmaya çalışıyoruz. Muratpaşa Belediyesi yer göstermiyor. Kaldırım üzeri diye koydurulmuyor, kulübeyi koymak için yer bulunamıyor. Taksiciler kaldırım üstü istiyor ancak belediye onaylamıyor.

BAŞKAN ALKAN: ÇÖZÜM BULACAĞIZ

“Yönetmelikte durak sayıları taksi sayıları ile orantılı ama hiç uygun yer yoksa bekleme noktası olmayabilir. Barlar Taksi durağının mesela 12 taksisi var tek noktadan çıkış yapıyorlar. Barbaros taksi ile birleşikti. 7-8 ay evvel gönüllü olarak ayrıldılar. Onları bir araya getirip çalıştıramadık. En sonunda 26 arabaydılar hepsinin imzasını aldık ayırdık. Mahkeme kararı filan da yok. Durak yeri için çözüm bulacağız”.

“DURAKSIZ TAKSİCİ KALMAYACAK”

Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası ile Büyükşehir Belediyesi’nin ortak olarak sürdürdüğü çalışmayla taksi durakları asgari 10 araçtan oluşacak şekilde yeniden düzenlenerek imar planına işlenmişti. Düzenlemenin, şehir içi ulaşımda trafiği rahatlatacağını, korsan taksiciliğin önüne geçeceğini savunan Başkan Alkan, “Duraksız taksici kalmayacak” demişti.