ADIYAMAN TAKSİ


Adıyaman merkez taksi
Adıyaman Altınşehir taksi
Adıyaman Besni taksi
Adıyaman Gölbaşı taksi 
Adıyaman Hastane taksi

Adıyaman taksi numaraları
Adıyaman Havaalanı taksi
Adıyaman Kahta taksi
Adıyaman Otogar taksi
Adıyaman Besni taksi

taksi durağı

Adıyaman Taksi Durağına Hoşgeldiniz

Adıyaman da ki en geniş ve zengin araç filosuna sahibiz. Güvenilir, güler yüzlü ve kaliteli hizmetimizle  değerli müşterilerimizin 7/24 hizmetindeyiz. Sizleri rahat ve konforlu bir şekilde gideceğiniz yere en kısa ve uygun yoldan ulaştırmaktayız.

Adıyaman Taksi Durağımızı aradığınız da sizi gideceğiniz adrese en uygun güzergahı kullanarak, güvenli ve hızlı bir şekilde ulaştırırız.

Hızlı Servis

Adıyaman Taksi Durağımızı aradığınız da sizi gideceğiniz adrese en uygun güzergahı kullanarak, güvenli ve hızlı bir şekilde ulaştırırız.
Taksi durağımızdan gönül rahatlığıyla taksi çağırabilirsiniz. Durağımız çalışma ruhsatlı ve  kurumsal bir taksi durağıdır.

Çalışma Ruhsatlı Duraklar

Taksi durağımızdan gönül rahatlığıyla taksi çağırabilirsiniz. Durağımız çalışma ruhsatlı ve kurumsal bir taksi durağıdır.
Durağımızın Çalışanları uzun yıllardır taksi sektöründe hizmet veren deneyimli güvenilir ve güler yüzlü insanlardan oluşmaktadır.

Güleryüz ve Güven

Durağımızın Çalışanları uzun yıllardır taksi sektöründe hizmet veren deneyimli güvenilir ve güler yüzlü insanlardan oluşmaktadır.

Taksi Kiraları El Yakıyor

Adıyaman Taksi Durakları

Galericiler, mal sahibinden aylığı 5 bin liraya kiraladığı plakaları 6 bin 500 liradan veriyor. Bu tekelleşmeden ve piyasadaki düzensizlikten şikayet eden Adıyaman taksi durakları ise güne 150 tl borçla başlamaktan şikayetçi.

Taksiciler kontağı 150 lira borçla çeviriyor

Taksi plakalarının kirası adeta yalı daireleriyle yarışıyor. Adıyaman da bu aralar mal sahibinden plaka bulmak çok zor çünkü çoğu galericilerin elinde. Taksicilerin ifade ettiğine göre, 5 bin liraya mal sahibinden kiralanan plakanın şu andaki piyasası en az 6 bin 500, hava parası ise 7 bin lira. Satın almak isterseniz 1.5 milyon dolar. Günlüğü 200 liraya 100 lira da akaryakıt parası ekleyince, kontağı 150 tl borçla çevirdiklerini belirten Adıyaman taksiciler, yine de aylık 3 bin tl civarında kazandıklarını dile getiriyor. Bu hafta, Serbest Piyasa’da direksiyonu taksicilere doğru çevirdik.

Aracının aylığı 6 bin 750 tl olan Selman Yavuz, konuya hızlı bir giriş yapıyor: “Adıyaman Taksi Belki son 5-6 senedir, kiralama Otocenter’daki galericilerden sorulur oldu. Mal sahibi ile aylığı 5 bin liradan yıllık anlaşma yapıyorlar. Plaka sahibi de garanti parasını alıyor. Bize de 3 bin tl farkla kiralıyor.” Yavuz, beraberinde senelik ‘hava parası’ adı altında 7-8 bin tl alındığını ekliyor.

“15 yıldır geceleri yaşıyorum” diyen Ferdi C. “Günde araç sahibine 200 tl vermek zorundayız. 100 lira kadar da mazot parası. Kalanı benim. Şükür, hafta içi 100 hafta sonu 150 lira kazanırız. Ancak bedeli var. Gecem, gündüzüm yani hayatım yok.” Ferdi C. galericilerin fiyatları uçurduğunu belirterek, “Kafalarına göre fiyat artıyor. Arza talebe bakmıyor. Şikayet etme şansın yok. Taksiciler Odası’na söyledik sonuç alamadık. Aylık rızkım onların vicdanına kalmış” sözleriyle konuya bir çözüm bulunmasını istiyor.

Baran Küçük ise galerilerin elinde 100’den fazla plaka olduğunu belirterek, “Neredeyse tüm plakalar bir düzine galerinin elinde toplanmış. 2 bin lira fark eklese ayda 200 bin tl. Minimum 7 bin hava parasıyla, senede da 700 bin lira cepte” diyerek gaza basıyor.

Taksi alım satım işinde de aynı durumun yaşandığını söyleyen Baran Ufak, ayağını gazdan çekmiyor: “Sözleşmen dolduğu zaman sana kabul etmeyeceğin rakam söylüyorlar. Mesela 8 bin, hava parasına da 3 bin tl zam yapıp 10 bin lira istiyorlar. Buradaki amaç senin aracını elinden almak. Koşulları kabul etmeyince, elindeki Adıyaman taksi de işe yaramayacağı için mecbur satıyorsun 15-20 bin liraya. Bunu da bir başka şoföre 30 bin liradan veriyor. Bendeniz değilse bir başkası razı oluyor.”

“Aylık kazancımız 5 bin lirayı bulur, kim kazanmıyorum derse bil ki yalan.” Bu sözlerin sahibi Yılmaz A. 2012’de çıkan yasaya rağmen korsan taksilerin önlemediğini paylaşıyor. Piyasadaki son taktikleri ise trafikten bildiriyor: “Polis kontrollerinin yerini biliyorlar, adrese teslim müşteri alıyorlar ve lüks arabaları kullanıyorlar.” Yılmaz A. korsan Adıyaman taksicilerin özellikle şirketlerle işbirliğine gittiklerini söyleyerek, “Güvendikleri belli bir müşteri çevresi sayesinde ayda asgari 5 bin tl kazanıyorlar.” Problemlerinin yalnızca korsan olmadığını belirten Yılmaz A. Adıyaman taksiciliğinin sil baştan ele alınması gerektiğini söylüyor.

Anlayacağınız taksi sektöründe rakamlar almış başını gidiyor. Ne şekilde olmasın taksimetreden belli. 14.5, 18.7 oldu sana 21 lira. Sağda bir yerde insek mi? Bir şey eksik kalsın desen olmaz, sağa çek abi haber yapıyoruz desen hiç olmaz. Hızımızı almışken devam edelim sormaya. Milyon dolarlar, ‘havadan’ paralar, korsanlar derken yine bir sürü şey duyduk. Son fiyat 34.5 liraya sizlere anlatılacak dolu hikaye, gazeteye de masraf olarak taksi fişleri biriktirdik.

Taksi Çağır

Feridun Barut, meslek standartlarının olması gerektiğini bu işi herkesin yapmaması gerektiğini anlatıyor. Adıyaman Taksi telefonları alakalı şikayetleri hatırlatıyoruz ve söze başlıyor: “Korsan taksici, müşteriyi kazıklayan gibi birçok örnek var. Ama asıl sorumlular, trafik, belediye, meslek odası. Denetim ve yaptırım yetersiz. Yeni düzenleme diyorlar. Üzerimdeki şu kıyafet değişse ne olur; arabam 5 yaşından küçük olsa ne yazar. “

Feridun Barut 30 yılın bitiminde kariyerini özetliyor: “Taksici taksicinin düşmanıdır inan. Arada ortak eylem yaptıklarına bakma. Durağın civarından müşteri alırsın yolunu keser meslektaşların kavga eder. Ayrıca, gasp edilir, hatta öldürülürsün. Taksici isen kavgaya hazır olacaksın, bizim kavgamız değişik.”

Adıyaman da 1500 taksi bulunurken plaka fiyatı 500 000 civarında. Konuştuğumuz yetkililer % 80’inin kiralandığını belirtti. Genellikle bir takside 2 kişi, 2 vardiya olarak sigortasız çalışıyor. Ülkemizde taksicilik yerine getirmek için alakalı odaya verilen evrak dışında herhangi bir standart yok. Gelişmiş ülkelerde, indi-bindi, giyim, müşteri şikayetleri ve ücretler sıkı sıkıya kontrol ediliyor. Türkiye ile alakalı turizm kitapları, borşür ve internet sitelerinde turistlere yapılan uyarıların ilk sırasında Adıyaman Taksi duraklarına dikkat edin’ ifadesi yer almakta.

Adıyaman Taksi Durakları

Şikayet ve Öneri Formu

HARİTA KONUMU